Vytisknout
Kategorie: Mládež
Zobrazení: 2214

V minulém týdnu proběhly dva tradiční turnaje mládeže. jedním z nich byla Orlická šachovnice v Ústí nad Orlicí a druhým Velikonoční turnaj v Poličce.

Prvního z nich se zúčastnili z mého kroužku v DDM Dan Hendrych a Dan Zeman. První z nich Dan Hendrych byl  v této sezóně na turnaji poprvé, na druhou stranu rychlejší tempo turnaje (2x15 minut) mu mělo hodně vyhovovat. Start mu také vyšel výborně, kdy po povinném vítězství v 1.kole vyhrál i ve druhém nad mírně lepším soupeřem. Bohužel tím aktiva skončila. Po následujících dvou prohrách s lepšími soupeři se dostal do klasické houpačky, kdy horší hráče v pohodě porážel a s lepšími jasně prohrával. K jeho smůle v posledním kole dostal do té doby špatně hrajícího Vojtu Holáska, s kterým neměl šanci. Takže nakonec pouhé 4 body z 9 partií, 44.místo (39.nasazený), ale slušný výkon 1201 (nasazovací ELO 1135).

Dan Zeman měl za úkol bojovat o první desítku, ale přestože je ze sezóny podstatně více rozehraný, zkrácené tempo a navíc bez přidávání mu vyhovuje mnohem méně než Danu Hendrychovi. Stejně jako jeho jmenovec i on dodržoval klasické výsledky -  s horšími výhra s lepšími prohra. Jeho prohry ale byly skutečně o fous a s hráči, kteří nakonec obsadili 2., 3. a 6.místo celkového pořadí. Prohru s Matějem Půlpánem ve 3.kole zapříčinilo zejména špatné hospodaření s časem, kdy s minutou proti sedmi minutám v rovné pozici střední hry opravdu žádná šance na úspěch není. Z této prohry se Dan Z. dokázal poučit a sérií tří výher se dostal do špičky. Bohužel v sedmém a osmém kole dvakrát neustál koncovku. Jednu horší a druhou dokonce lepší, kde ale podcenil aktivního krále soupeře. Po povinném vítězství v posledním kole (nikterak jednoduchém po dvou porážkách v řadě) se dostal ziskem 6 bodů z 9 partií na 12.místo, čímž vyrovnal své nasazení.

Vzhledem ke svému mládí (může hrát ještě Orlickou tři roky) má ještě dostatek času se na tomto turnaji zapsat mezi vítěze, čímž by rozšířil bohaté řady vítězů z Vysokého mýta v minulosti.

Co se týče celkového hodnocení turnaje, tak za výrazné plus považuji možnost připojení na wi-fi :). Samozřejmě tradiční výborný bufet, rychlé nasazování jednotlivých kol, snad jen to tempo by mohlo být více "šachovější". K celkovým výsledkům: Překvapilo mě prvenství Ondřeje Švandy, spíše jsem čekal na prvním místě Matěje Půlpána nebo Honzu Tulise. Právě on asi nejvíce doplatil na gilotinové tempo, když ve 3.kole prohrál s figurou a věží více o 1 sekundu a ve 4.kole nestačil vyhrát koncovku střelce a pěšce proti ničemu. V dalších kolech se již s časem srovnal, ale ztracený terén již dohnat nemohl. Z dalších účastníků bych vyzvedl výsledek domácího Jirky Píšeho (18.nasazený - 4.místo!!), Michala Simona z Poličky (8.místo - 20.nasazený) a nejlepší dívky domácí Katky Dudlové (14.místo - 22.nasazená).

Již nyní se těšíme na příští ročník Orlické šachovnice.