Vytisknout
Zobrazení: 2562
Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

Dříve než se zmíním o dnešním vítězství nad oslabenými Polabinami C, tak musím uvést dva překvapivé výsledky z 9.kola 2.ligy D. Nejdříve jsem si na Netu přečetl Rychnov - Hradec B 3:5 a pak jsem zavolal Liboru Lužíkovi a dozvěděl se další bombu:Chrudim - Losiny 3:5.

 Po tradiční úvodní remíze Bédi přidal další půlbod v derby dvou Josefů náš Vařejčko. O něco později vyhrává Tadeáš a Jirka DOS a vedeme 3:1. Před časovkami jistíme 3 body dalšími třemi remízami téměř současně - Luboš, Jirka Kosek a já. Takže borcem na konec se stává Tomáš Trhal, který upravuje v zajímavé partii s kapitánem hostí Lubošem Trojanem na konečných 5,5:2,5 pro nás.

Pojďme podrobněji po šachovnicích:

Na 1.šachovnici jsem se utkal se zkušeným harcovníkem Lubošem Šilarem. Na jeho Slovanskou jsem v 6.tahu zahrál méně tradiční Jh4 a vyměnil mu jeho bělopoláka. Luboš zareagoval protiúderem v centru 8. ... e5. V dalším průběhu jsem vyměnil dámy a vznikla koncovka V+2S proti V+2J, ve které jsem si docela věřil. Luboš ale hrál výborně, k ničemu mě nepustil a nakonec nabídl remízu v pozici, kdy jsem ji odmítnout nemohl. Alespoň jsem jistil naše tři body. Není to ale trochu málo? V letošním roce jenom 1 výhra a hubených 50%.

Na 2.šachovnici se odehrávala partie dvou Josefů: Kourek - Vařejčko. Oba si postavili domečky na královském křídle, bílý získal prostor v centru c4 a d5 (černý c5 a d6) na což Pepa reagoval tradiční obětí pěšce po b5 s dalším a6. Po té získával náš hráč postupně převahu, ale dříve než se situace na šachovnici vyjasnila nabídl hráč hostů remízu, kterou PV trochu překvapivě přijal.

Na 3.šachovnici pokračoval ve výborných výkonech Tadeáš Baláček, který si sice zrovna nepřál hrát s Jakubem Půlpánem, ale nakonec si s ním poradil výborně. Hrála se hodně obehraná varianta Dámského gambitu, kde si Tadeáš vybral přechod do pozice visících pěšců černého. Podařilo se mu šikovně rozmístit své figurky, na což černý Kuba Půlpán reagoval nepřesně f5 a Tadeáš rychle trestal.

Na 4.šachovnici hrál černými Tomáš Trhal s kapitánem hostů Lubošem Trojanem. Oba soupeři zahráli v zahájení velkoryse a z klasické Nimcovičovy Indické vznikla hodně netradiční pozice. Bílý si zarošoval na dlouho, černý na krátko. To ale nezabránilo Tomášovi v tom, aby královské křídlo otevřel a začaly se dít věci. V jednu chvíli se zdálo, že už už bílý prorazí, ale nakonec se tak nestalo. Tomášovi se po časovce záhy podařilo pozici zjednodušit a vzniklou koncovku se volným vzdáleným pěšcem už zahrál přesvědčivě.

Na 5.šachovnici z Anglické se záhy partie přesunula do Slovanské. Jirka Kosek věren svému stylu nikam nepospíchal a postupně manévrováním získával malé plus. Černý Honza Černý :) (to jsem si nemohl odpustit) se ale umně bránil a získal slušnou protihru. V konečné pozici už stál Jirka Kosek o něco málo hůře, naštěstí soupeři z Polabin dneska zájem o zápasové body asi neměli. Proto i zde byly remízové námluvy úspěšné.

Na 6.šachovnici se Béďa Fiedler černými utkal s Pavlem Justem. No a po 15. tahu v době, kdy ještě ani jeden ze soupeřů neudělal rošádu bylo dohráno. Jak už jsem se zmínil v úvodu, nejrychlejší partie, kde se toho moc neudálo. Analýza závěrečné pozice v hospodě byla mnohem zajímavější. :)

Na 7.šachovnici si dneska pěkně zaútočil Jirka Doseděl. Tradiční dva domky proti sobě na královském křídle.  Zatímco černý Vojta Melichar ztrácel čas na hodinách i na šachovnici tahy d5 a dxe4, bílý nastoupil f4, f5, h4. Po dalších zavinovacích tazích černého Jirka zaútočil na opuštěného krále a to už Vojtu přestalo bavit.

Na 8.šachovnici se utkal černými Luboš Ptáček s Petrem Nešpůrkem, který věren svému pevnému stylu se nikam netlačil a pouze vykrýval Lubošovy hrozby. Přes jistou prostorovou převahu se podařilo bílému hráči hostí postupně měnit figurky, takže nakonec i zde remíza.

A právě přišly výsledky dnešního 9.kola, takže ještě pár poznámek k nim. Postoupit asi nechce nikdo. Jak si jinak vysvětlit současné zaváhání dvou vedoucích celků. Přestože měla Chrudim v zápase s Losinami na 7 šachovnicích elovou převahu 50-380 bodů, dokázali hoši z Chrudimi vyhrát jedinou partii. Podobně i v Rychnově si mohou drbat hlavu. Celou dobu čekají, jestli Chrudim nezaváhá a nakonec, když se tak stane, tak i oni nechají body hradecké rezervě. Situace v čele se tedy vyrovnala. Vede Chrudim s 24 body, na druhé místo jsme poskočili s 23 body my a na třetí klesl Rychnov s 21 body. Vzhledem k tomu, že nás čekají zápasy jak s Chrudimí, tak i s Rychnovem máme vše v rukách. 

Naopak se trochu vyjasnilo na druhém konci tabulky. Česká Třebová opět prohrála, tentokrát 3,5:4,5 v derby s Ústím nad Orlicí a i když ještě teorie existuje, nedávám mladíkům z Třebové na záchranu víc než 5%. V dalším klíčovém zápase zvítězil Šumperk v Náchodě 5,5:2,5. Protože v posledním zápase Olomouc - Rapid došlo zřejmě k taktické remíze 4:4 (při 8 plichtách), zůstává černý Petr stále v rukách Náchoda a Šumperku. Nejtěžší los mají asi hráči Náchoda, nejlehčí hráči Rapidu Pardubice. Úplně v klidu nemohou být ani hráči Ústí nad Orlicí. Naopak Polabinám stačí zabodovat v příštím zápase proti poslední České Třebové a jsou zachráněni. Není bez zajímavosti, že všechny nejvíce ohrožené týmy ještě čekají zápasy se spřátelenými oddíly. Náchod hraje s Hradeckou rezervou, Šumperk s Olomoucí a Rapid s Ústím nad Orlicí. Uvidíme, zda se dočkáme v příštím kole očekávaných nebo "očekávaných" výsledků.

Odkaz na chess-results 2.ligy D je zde.