Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

Čas: neděle 3.3., Místo: Sportcentrum Vysoké Mýto, Cíl: postup do 1.ligy, Účastníci:Vysoké Mýto - Chrudim

 Už sestavy obou družstev naznačovaly, že jde o všechno. My jako domácí nastoupili v osvědčené sestavě - podle soupisky s hráči č. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8 a 9. Hosté kontrovali s hráči 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8 a 10 soupisky, což znamená, že poprvé v sezóně nastoupili s první pětkou a na zbývající tři šachovnice nasadili hráče, kteří měli před tímto zápasem souhrnnou bilanci 13 výher, 8 remíz a 1 prohra, čili získali dohromady 17 bodů z 22 partií!! Přestože se tímto postavili hosté do role jasných favoritů, tak o vítězi se rozhodlo teprve po více než pěti hodinách a nakonec nezvítězilo lepší, ale spíše šťastnější družstvo.

Záhy po zahájení hry bylo jasné, kde se budou obě družstva snažit bodovat. My jsme tlačili na prvních čtyřech deskách, hosté naopak útočí na 5. - 8.šachovnici. Po zhruba dvou hodinách je stav na šachovnicích následující: Já na 1. s Jirkou Tůmou mám optickou převahu, ale soupeř dvojici střelců. Na 2. Pepa Vařejčko má s Michalem Novotným kvalitu více za pěšce, ale realizace není jednoduchá. Na 3. Tadeáš Baláček odmítá Zdeňkovi Pokornému remízu a získává pěšce. Na 4. Tomáš Trhal odmítá remízu Vráťovi Jarábkovi a získává převahu. Na 5. Jirka Kosek volí pasivní pokračování a Pavel Němec přebírá iniciativu. Na 6. Béďa Fiedler se černými zuby nehty brání Jakubovi Lahnerovi. Na 7. Jirka Doseděl vyměnil skoro vše, ale nechal si s dámou špatného střelce proti dobrému jezdci Radka Bunocha. Na 8. Luboš Ptáček po chybě v zahájení stojí pasivně, zejména jeho střelec na c8 pláče ve vězení a Jirka Malivánek stupňuje převahu.

Zbytek večer - jdu na volejbal a pak do sklepa (vinného). 

Tak už jsem tady a pokračujeme!

Čtyři partie končí téměř současně, tak to vezmu po šachovnicích:

1.š: Postupně Jirka Tůma převzal iniciativu, naštěstí se mi podařilo najít přesné obranné tahy a zajistit si aspoň půl bodu (nic moc bílými).

2.š: Michal Novotný získal nebezpečnou protihru a vynutil remízu opakováním tahů

3.š: Tadeáš Baláček získaného pěšce vzorově uplatňuje a nedává Zdeňkovi Pokornému žádnou šanci

5.š: Stejně přesvědčivě uplatňuje převahu Pavel Němec a Jirkovi Koskovi nezbývá nic jiného, než rezignovat.

Takže stav je 2:2 a my máme tři horší pozice a jednu lepší. A právě v tomto okamžiku, aniž to kdokoliv z nás tuší, se rozhoduje o postupu do 1.ligy. 

V partii na 8.šachovnici Jirka Malivánek neuplatňuje svou převahu přesvědčivě a najednou v 27.tahu černého se naskýtá šance, kterou oba hráči přehlížejí. Kdyby Luboš Ptáček místo 27. .... Jxf2 zahrál nejdříve 27. ....d5!!, tak by jeho spící střelec na c8 zasadil bílému smrtící úder. Na  Lubošovu obhajobu je třeba říct, že by to viděl málokdo. Snad jen Carlsen nebo Rybka. :) Místo toho končí tato partie matovým útokem bílého a prohráváme 3:2.

Na 6.šachovnici Béďa Fiedler přestál klinickou smrt, bohužel  vzniklá věžovka je z našeho pohledu pouze remízová. Stále prohráváme 3,5:2,5.

Na 4.šachovnici přehlíží Tomáš Trhal nejdříve možnost, jak svého soupeře dorazit (místo po partii navrhovaného místo 25. ... Jb6 s obětí jezdce, stačí lehké 25. .... Jf6 bez oběti) a partie přechází do věžovky, kterou by podle vyjádření hráčů hostů zremizovala i šatnářka. Bohužel Vráťa nachází jednu z mála možností, jak partii prohrát. Takže vyrovnáváme na 3,5:3,5.

Poslední partie se dohrává na 7.šachovnici. Jak jsem už uvedl úvodem, Jirka Doseděl přešel ze zahájení do horší koncovky D+S proti D+J. V dalším průběhu se vydal bílým králem na hrdinskou cestu až na h5 a právě v tuto chvíli mohl partii Radek Bujnoch rozhodnout tahem 34. .... f5, po kterém plechové stroje hlásí mat nejpozději 5.tahem. Místo toho získává černý pěšce, kterého uplatňuje dalších zhruba 30 tahů. Poté přechází partie do dámské koncovky, kde má černý dokonce dva spojené pěšce více, ale přesto se zde nabízí poslední možnost pro Jirku DOSe na remízu. Musel by ale nají 70.Dd2+, po kterém se černý král už nikam neschová. Bohužel se tak nestává a nakonec prohráváme 3,5:4,5. Následují už jen gratulace soupeři k postupu, vítězný přípitek a focení. Věřím, že se Chrudim v 1.lize udrží co nejdéle.

Z ostatních výsledků je pro náš kraj nejdůležitější výhra Šumperku nad Olomoucí a výhra Rapidu nad Ústím nad Orlicí. Takže zatímco o postupu je rozhodnuto (Chrudim), tak kromě České Třebové a Náchoda se musí ještě rozhodnout o třetím sestupujícím. O všem rozhodne vzájemný zápas Ústí nad Orlicí - Šumperk, kde domácím stačí k udržení remíza.

 

 

Komentáře   

0 #3 Tomáš T 2013-03-04 21:04
Cituji Marian Sabol:
Překlep! Správně má být 25. Jf6 místo 27. Jf6! Je to stejná myšlenka, jak napadla Pepu, jenom nemusíš obětovat jezdce a dobereš na d5 jezdcem místo věží.

Pravda, to skutečně šlo. Bohužel jsem takový tah neviděl, ulakotil jsem se na pěšci. Myšlenka Jf6 a poté následně Jd5 mění situaci. Je samozřejmě rozdíl v tom, zda koník stojí na d7 a d5, samozřejmě, neztratil bych čas vxd5 a zpátky vc5, to byly samozřejmě ztráty temp, které udělali z hodně lepší pozice, pozici malinko lepší. Co se týká té věžové koncovky, tak jsem nevěděl, že je to remis, domníval jsem se, že šance hrát na výhru tam je (celkem bez rizika). Samozřejmě, "lepší" hráči by tuhle koncovku bez problémů udrželi, ale .....
Citovat
0 #2 Marian Sabol 2013-03-04 20:54
Překlep! Správně má být 25. Jf6 místo 27. Jf6! Je to stejná myšlenka, jak napadla Pepu, jenom nemusíš obětovat jezdce a dobereš na d5 jezdcem místo věží.
Citovat
0 #1 Tomáš T 2013-03-04 20:38
Ano souhlasím, 25. Jb6 mělo skutečně přijít, ale obětovat figuru se mi nechtělo. Co se týká 27.Jf6, nejsem si skutečně jistý, zda to jde. Domníval jsem se, že věžová koncovka byla lepší za černého vzhledem k tomu, že má spojené pěsce a bílý má pěšce roztržené+ černý má aktivní pozici.
Citovat

Přidat komentář


Právě přítomno: 20 hostů a žádný člen

  • Komentáře

    Důležitá informace! Pro možnost psaní komentářů je nutná registrace!

  • Rozlos 2.ligy D 2014/15

    Rozlosování druhé ligy do nadcházející sezóny 2014/15: KoloDatumDružstvoVýsledek 1. 02.11.2014 ŠK 1921...

  • Výsledky sezóny 2013/14

    A družstvo skončilo na 6.místě ve 2.lize D. Zachráněno bylo již řadu kol před koncem. Podrobné...