Vytisknout
Zobrazení: 5171
Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

 V prvním kole 2.ligy D nás čekala nevyzpytatelná Slávia Hradec Králové. Nevyzpytatelná hlavně proto, že v loňské sezóně nastupovala v prapodivných sestavách a v 1.kole se nedalo odhadnout jestli v tom bude pokračovat i letos.

 Po příjezdu do haly Slávie v Hradci Králové jsem zjistil, že na zadním hřišti se rozcvičují dorostenky nebo juniorky ke svému volejbalovému zápasu, což mě samozřejmě potěšilo. Protože jsem se ve volných chvilkách věnoval tomuto zápasu více než ostatním šachovnicím, nebude moje reportáž z nejpřesnějších. 

Ale pojďme už k šachovému zápasu. I když domácí vynechali 3. a 5. hráče na soupisce, tak pořád měli ratingovou převahu na pěti šachovnicích, na dvou to bylo vyrovnané a pouze na 8.desce jsme měli výraznější převahu my. Zápas probíhal bez větších chyb, až snad na jednu výjimku, ale o tom až později.

Nejdříve skončila partie na 2.šachovnici, kde Tomáš Trhal bílými nepustil svého zkušeného soupeře Miloše Možného k žádné aktivitě a partie skončila ve věžové koncovce zaslouženou remízou. Vzápětí přijímá remízu ve vyrovnané pozici Luboš Ptáček (černými s Radomírem Novákem) a nabízí remízu i Jirka Kosek (který má s bílými možná mírné plus s Jirkou Jezberou). Soupeř samozřejmě přijímá. Zhruba ve stejnou dobu se i mi daří po zaváhání v zahájení vyrovnat hru a přestože mám černými s Jirkou Nunem o pěšce méně, rozehrané lehké figury a dvojice střelců mi zajišťuje dostatečnou protihru. Po krátkém zamyšlení a zhodnocení zbylých pozic to Jirka uznává a stav zápasu je stále nerozhodný 2:2.

Protože všichni zbývající hráči na obou stranách hluboce přemýšlejí, odebírám se já v doprovodu Tomáše a Luboše podívat se na sličné volejbalistky. Domácím se moc nedaří, prohráli těsně asi 4 koncovky setů z pěti. Přitom samozřejmě nezapomínáme hodnotit i naše šance v probíhajícím zápase. Shodujeme se, že za remízu 4:4 budeme asi rádi. Pavel Němec sice tlačí Roberta Doringa, ale na druhou stranu Jarda Šmíd s nestorem hradeckého šachu panem Josefem Nunem brání špatnou pozici s kvalitou méně a Jirka DOS taky stojí hůře. Optimismus nám zvyšuje pouze benjamínek Marek Kosek, který získal ve střední hře pěšce a pomalu (na přihlížející až moc pomalu :)) ho uplatňuje.

V tom přichází s neuvěřitelnou zprávou Jarda Šmíd. Soupeř Jirky Doseděla nastavuje celou věž a partii vzdává. Ujímáme se vedení 3:2. Ve stejnou chvíli získává kvalitu i Pavel Němec a situace je pro nás stále lepší a lepší. Protože se teprve nyní přiblížily časovky, celkový stav se rychle mění. Nejdříve Jarda Šmíd uznává zbytečnost dalšího odporu a partii vzdává. Vzápětí totéž činí i soupeř Pavla Němce. Takže bod už máme jistý, vedeme totiž 4:3. Na 8.desce se situace malinko vyjasňuje. Pozice je čím dál jasnější, takže už jen všichni čekají, jestli Marek někdy nezapomene na čas. To se nakonec nestává a po splnění časové kontroly po 40.tahu jeho soupeř vzdává s již 2 pěšci méně v bezvýchodné situaci. Takže nakonec vítězíme 5:3.

Výsledky přehledně:

TJ Slavia Hradec Králové B ŠK Vysoké Mýto
Nun Jiří (V) 2376F ½ - ½ 2308F Sabol Marian
Možný Miloš (V) 2339F ½ - ½ 2157F Trhal Tomáš
Döring Robert 2220F 0 - 1 2228F Němec Pavel (H)
Jezbera Jiří 2182F ½ - ½ 2121F Kosek Jiří
Novák Radomír 2136F ½ - ½ 2092F Ptáček Luboš
Nun Josef 2218F 1 - 0 2042F Šmíd Jaroslav (H)
Tichý Miroslav 2028F 0 - 1 2036F Doseděl Jiří
Marek Petr 1932F 0 - 1 2007F Kosek Marek

 

3 : 5