Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

A nyní se podíváme na zatím poslední 2 kola 2.ligy. 

 V 7. kole jsme se utkali s družstvem z nejmenší vísky, kde se hrají ligové šachy - ŠK Lípa. Jednalo se bezesporu o velice zvláštní zápas. Vždyť v nedaleké minulosti hned polovina hráčů soupeře - Jirásek, Fiedler, Vařejčko a Hájek hájili naše barvy. Navíc za spřátelené družstvo Zaječic nastupovali v minulosti zase 4 hráči od nás - Sabol, Němec, Kosek J. a Ptáček (za Lípu dnes ze Zaječic hostují Vařejčko a Hájek). A když k tomu přidáme, že Jirka Doseděl a Jarda Šmíd z našeho družstva toho za Lípu taky hodně odehráli, je jasné, že šlo o velice pikantní zápas. 

Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem jsem nechtěl nikomu bránit v rychlých remízách a tak záleželo jen na chuti jednotlivých hráčů bojovat a na tom, jak se spárují jednotlivé dvojice. Na druhou stranu přistoupila obě družstva k utkání s maximální odpovědností, o čemž svědčí už fakt, že hosté nastoupili v prvních osmi a nám domácím chyběl jediný hráč ze základu, i když zrovna z 1.místa na soupisce. Na druhou stranu nám to dalo mírnou výhodu, protože tuto absenci hosté opravdu nečekali.

Pojďme k zápasu: Protože rychlé remízy byly povoleny, hned záhy skončily partie Doseděl - Kaisler, Fiedler - Kosek J. a Jedlička - Němec. Remízové nabídky myslím padly ještě v partiích Šmíd - Šafařík a Ptáček - Vařejčko, ale nebyly vyslyšeny.

Takže máme stav 1,5:1,5 a hrajeme na pěti šachovnicích o ligové body. Další dvě remízy se objevují zhruba po 3 hodinách hry. Ani partie Hájek - Kosek M. a Hubáček - Lipavský nevybočily po celou dobu z rovnováhy a stav se posunuje na 2,5:2,5.

Zbývají nám 3 partie a ve všech máme bílé figury. V mé partii reagoval Pavel (Alois) Jirásek na můj překvapivý 2.tah poněkud optimisticky a byl nucen odevzdat pěšce. I v dalším průběhu nevolil nejlepší tahy, takže jsem postupně získal kvalitu a když jsem si dal pozor na nějaké taktické triky, přidal jsem na naše konto první výhru - vedeme 3,5:2,5.

Zbývají dvě partie, kde se hosté cítili na vítězství a odmítali remízy. Náš Jarda Šmíd toto rozhodnutí svého soupeře ale dokázal potrestat a v divoké pozici se přece jen zorientoval lépe - je rozhodnuto 4,5:2,5.

V poslední partii se už jen Pepa Vařejčko snaží o korigování výsledku, ale po téměř pěti hodinách i on uznává, že dneska si prostě Lípa z Mejta neodveze ani jedno partiové vítězství. Luboš Ptáček remizuje a upravuje konečný stav na 5:3. 

Připisujeme si další důležité 3 body a téměř 100% si zajišťujeme účast ve 2.lize i podeváté za sebou!! Teoreticky se sice dá i se 13 body sestoupit, ale prakticky se již můžeme dívat do budoucnosti optimisticky.

 

V 8.kole nás čekal pro mě další velice pikantní souboj s AKISEM Pardubice. Téměř se všemi hráči soupeře jsem někdy hrál v jednom družstvu. S Edou Prandstetterem a s Jirkou Hlavničkou jsme spolu dokonce vybojovali extraligový titul tuším, že v roce 2000. S Tomášem Veselým a s Pepou Sýkorou jsem zase odehrál dvě sezóny ve 2.lize. Honza Řezníček hrál řadu let ve Vysokém Mýtě a s Jirkou Malivánkem bojuji poslední dvě sezóny (a se mnou i Tomáš Trhal) za Chrudim v 1.lize. A Sergej Petuchov je pro mě a pro Luboše Ptáčka častý soupeř v mnoha rapidových a bleskových turnajích pořádaných nejen v našem kraji.

Protože se mi naše taktika z minulého kola s Lípou zalíbila, vydal jsem stejné pokyny. Kdo chce rychle remizovat, tak může. Ale hned v zahájení, aby bylo jasné, kolik bodů potřebujeme získat. Tuto skutečnost využili Jirka Kosek v partii s Honzou Řezníčkem, Pavel Němec v partii s Jirkou Hlavničkou a Tomáš Trhal v partii s Eduardem Prandstetterem. O něco později se k nim připojil i Marek Kosek v partii s Pepou Sýkorou, když se mu nepovedlo získat ze zahájení příznivou pozici.

Takže to máme 2:2 a na 4 deskách se hraje. Já jsem se utkal s jediným hráčem domácích, s kterým nemám žádnou šachovou společnou minulost s Honzou Smutným. V zahájení jsem nedocenil jeden tah soupeře a byl jsem nucen vyměnit 3 lehké figury. V pozice sice zůstaly nějaké možnosti, ale nebylo to bez rizika.

Mezitím vyhrál Jirka Doseděl, který v partii s Jirkou Malivánkem sehrál oboustranně trochu nepřesně zahájení, ale ve střední hře soupeře jednoznačně přehrál. Přešel do věžové koncovky se dvěma pěšci více a když Jirka Malivánek nevyužil všechny obranné možnosti, Jirka lehce vyhrál - vedeme 3:2.

V tuto chvíli mi soupeř nabízí při přechodu do koncovky remízu, kterou ale dost optimisticky odmítám. Vzápětí toho ale hodně lituji, neboť se dostávám do značně horší ne-li připrohrané pozice. Naštěstí pro mě v tuto chvíli dohrává Jarda Šmíd - a opět vítězně. V originálně (jako obvykle) pojatém zahájení vytváří soupeři izolovaného dvojpěšce, ale to je vykoupeno oslabením nejdelší diagonály a1 - h8, přičemž soupeři Tomáši Veselému zůstává na šachovnici černý černopolný střelec. Bohužel pro AKIS Tomáš přehlíží téměř jediný taktický trik v pozici a před vynucenou ztrátou celé věže se vzdává - vedeme 4:2. Vzhledem ke stavu zápasu škemrám o remízu i já a kupodivu je mé žádosti vyhověno. Nejen že neprohrávám, ale hlavně definitivně vítězíme 4,5:2,5.

V poslední partii se Dušan Lipavský urputně brání Sergeji Petuchovovi. I když ten zkouší vyhrát zprava či zleva, tak Dušan vše v pohodě vykrývá a remízou definitivně potvrzuje naše druhé vítězství v řadě bez jediné prohrané partie na 5:3.

Po zisku dalších tří bodů se posunujeme v tabulce na 3.místo o skóre před Velké Losiny. Vůbec když se podívám zpětně na zápasy, kde jsem ztratili body, tak si uvědomuji, kde jsme mohli v tabulce být. Jediný zápas, kde jsme na vítězství asi neměli byl v Jičíně. Ale prohrát jsme nemuseli. Naopak zápasy v Losinách i doma s Polabinami jsme měli silně přivyhrané. 

Tabulka 3 kola před koncem má tuto podobu:

Poř.DružstvoVRPBodySkórePartie
1. TJ Slavia Hradec Králové B 8 0 0 24 44.0 32
2. TJ Štefanydes Polička A 7 0 1 21 39.5 30
3. ŠK Vysoké Mýto 5 1 2 16 36.5 21
4. TJ Sokol Lázně Velké Losiny A 5 1 2 16 34.5 23
5. ŠK ZVU Engineering Lípa A 4 1 3 13 36.0 22
6. ŠK 1921 Zábřeh 3 1 4 10 29.5 17
7. 2222 ŠK Polabiny B 2 2 4 8 32.5 19
8. AKIS Pardubice 2 2 4 8 31.5 17
9. Šachový klub Ústí nad Orlicí 2 2 4 8 25.5 13
10. ŠK AD Jičín B 2 0 6 6 29.0 18
11. TJ Žďár nad Sázavou A 2 0 6 6 27.5 14
12. TJ Štefanydes Polička B 1 0 7 3 18.0 8

V čele se sice zdá postavení Hradce neotřesitelné, ale ještě ho čekají zápasy s námi a zejména s Poličkou A. A chce vůbec Hradec postoupit do 1.ligy a mít tam dvě družstva? To je otázka! 

Na druhém konci tabulky je pořádně těsno a horko bude ještě mnoha týmům. Jediná jistota je asi Polička B. Kdo ale půjde dolů s ní? V 8.kole se o tzv. 6 záchranářských bodů utkali Žďár s Jičínem B (body zůstaly doma) a Ústí se Zábřehem (body se dělily). Právě z vítězství Žďáru neměli konkurenti moc radost. Po nadcházejícím 9.kole se určitě vyjasní (nebo ještě více zamotá) situace jak v čele - zápas Mýto - Hradec, tak i na konci tabulky - hlavně zápasy Jičín B -Ústí a Polabiny B - Žďár.

 

Přidat komentář


Právě přítomno: 33 hostů a žádný člen

  • Komentáře

    Důležitá informace! Pro možnost psaní komentářů je nutná registrace!

  • Rozlos 2.ligy D 2014/15

    Rozlosování druhé ligy do nadcházející sezóny 2014/15: KoloDatumDružstvoVýsledek 1. 02.11.2014 ŠK 1921...

  • Výsledky sezóny 2013/14

    A družstvo skončilo na 6.místě ve 2.lize D. Zachráněno bylo již řadu kol před koncem. Podrobné...