Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

 

Do třetice všeho dobrého. To jsme si konečně mohli říci po utkání 7.kola 2.ligy v Litovli.

 Vraťme se ale krátce k minulým neúspěšným zápasů. 

V 5.kole jsme jeli do Polabin k zápasu s místním B týmem.Protože volno dostali Olda s Petrem, stali se domácí favority utkání. Já jsem trochu spoléhal na naše zadní šachovnice, kde jsme měli mít přece jen nějakou naději na úspěch. Bohužel jedinou výhru vybojoval Bronislav Houška, který svého soupeře ve střední hře pěkně přehrál. Další dvě šance na úspěch na zadních šachovnicích jsme nevyužili a protože jsme v předu prohráli 1:3, skončil zápas celkově 4,5:3,5 pro domácí.

 V 6.kole jsme pro změnu doma přivítali další celek z Pardubic - družstvo Rapidu. V té době jsme měli na Rapid 6 bodů náskok a vzhledem k naší téměř nejsilnější sestavě jsem byl skálopevně přesvědčen o naší výhře. Navíc pro nás hovořila i historie vzájemných zápasů, neboť na naši prohru s Rapidem jsem si nemohl ani vzpomenout. Bohužel tento zápas se nám vůbec nepovedl. Podobně jako v Polabinách jsme vyhráli jedinou partii (Luboš Ptáček), naproti tomu hned třikrát jsme odešli poraženi. Celkové skóre 3:5 byla pro mě studená sprcha. Před utkáním v Litovli jsme byli postaveni před nelehký úkol - za každou cenu bodovat.

 Do Litovle jsme jeli ve stejné sestavě jako do Polabin, ale vzhledem ke kolizi s extraligou byl soupeř oslaben. A to dokonce dvakrát, protože obě první desky z 2.ligy nastoupily za Litovelské Áčko v extralize. Naproti tomu podle očekávání nastoupil proti nám bývalý extraligový hráč za Loko Olomouc Zdeněk Beil. Takže oslabení domácích bylo v podstatě stejně jako oslabení naše (chyběl Petr Červený a Olda Lorenc) a zápas sliboval otevřený boj.

Záhy po zahájení zápasu dostal Tomáš Trhal nabídku remízy, kterou po poradě s kapitánem přijal. O něco později se situace vyjasnila i na 4.šachovnici, kde Jiří Kosek nezískal žádné poziční plusy a i zde byla zapsána remíza. Takže máme dvakrát bílé figury ze hry a stav je 1:1. V tuto chvíli mě Zdeněk Beil úplně přehrává (i když jsem mu to v zahájení značně usnadnil nesmyslnou výměnou dobrého střelce), o něco hůře stojí i ostatní naši hráči. Snad jen Dušan Lipavský na osmičce může usilovat o výhru v mírně lepší koncovce. 

Před časovkami se naštěstí situace vyjasňuje v náš prospěch. Nejdříve Jirka Doseděl musí přijmout remízu černými v téměř zablokované pozici. Vzhledem k předchozímu průběhu můžeme být spokojeni, protože stál většinu partie hůře. Pak ale nastávají slavné chvíle našich dvou hráčů s nejlepší aktuální formou. Luboš Ptáček se pustil do soupeře hlava nehlava. I když útok asi korektní úplně nebyl (ještě jsem se na partie nedíval), nakonec zvítězila jeho touha po vítězství a soupeř chyboval. O něco později vítězí i Broněk Houška, který když viděl jak já stojím (či spíše už ležím na lopatkách) a jak Luboš útočí s čistou figurou méně proti zajištěnému králi, obětoval figuru za tři pěšce. I  v této partii jsme určitě měli štěstí, ale jak se říká, kdo neriskuje - nevyhraje.

Vedeme tedy 3,5 :1,5 a dohrávají s tři partie. Marek Kosek stojí vyrovnaně a i když je na šachovnici ještě hodně figur a výsledek je otevřený. Dušan Lipavský dvakrát odmítl remízu, ale po časovce se dostává do mírně horší jezdcovky. A pak je tady moje partie. Ani se netěším na buletin, až se podívám kolik to bude fritzek ukazovat. V partii jsem se dostal do bezvýchodné situace a abych nepodlehl matovému útoku ve střední hře, musel jsem měnit jednu lehkou figuru za druhou a přitom ztrácel jednoho pěšce za druhým. V jedné chvíli jsem viděl zakončení partie nejen já, ale snad všichni domácí kibicové v místnosti. Soupeř vyhrávající tah taky viděl, ale v jedné variantě neviděl vyhrávající pokračování a proto zvolil přechod do vyhrané koncovky. Po nepřesném pokračování vznikla v dalším průběhu zajímavá věžovka, kterou se mi podařilo nakonec udržet. Vedeme 4 : 2 a potřebujeme ještě půlku. Vítěznou půlku přidává na naše konto Marek Kosek, který statečně hraje v posledních kolech černými a do třetice brání zavřenou Španělku. V jedné chvíli se dokonce pokouší o hru na výhru, ale nakonec se i vzhledem ke stavu zápasu spokojuje s remízou. Poslední partii dne dohrává Dušan Lipavský, který s posledními minutami na hodinách nachází jedinou správnou cestu k remíze. Vyhráváme tedy 5:3 a získáváme zlaté body, které nás posunují opět do lepší poloviny. 

Z ostatních výsledků se ještě v Litovli dozvídáme překvapivou zprávu z "Havaje", kde domácí Zábřeh těsně poráží Losiny 4,5:3,5 při sedmi remízách. Další šokující výsledek přichází z Polabin, kde Chrudim poráží béčko 6:2! Ani další výsledky nejsou pro nás nijak příznivé, takže i když jsme na čtvrtém (skoro na děleném třetím) místě, nemáme nic jistého. Kdo se chce kochat tabulkou a spřádat plány kolik bude stačit bodů na záchranu, podívejte se zde.

V dalším kole přivítáme na domácích šachovnicích Lípu a bude to rozhodně zajímavý zápas. Nám tři body zajistí definitivní záchranu, hostům dopomůžou k tomu, že nás v tabulce přeskočí. I ostatní zápasy slibují velký boj a těsné výsledky. Zejména: Ústí - Polabiny B, Chrudim - Rapid a Losiny - Polabiny C. Za 14 dnů budeme vědět více.

Přidat komentář


Právě přítomno: 75 hostů a žádný člen

  • Komentáře

    Důležitá informace! Pro možnost psaní komentářů je nutná registrace!

  • Rozlos 2.ligy D 2014/15

    Rozlosování druhé ligy do nadcházející sezóny 2014/15: KoloDatumDružstvoVýsledek 1. 02.11.2014 ŠK 1921...

  • Výsledky sezóny 2013/14

    A družstvo skončilo na 6.místě ve 2.lize D. Zachráněno bylo již řadu kol před koncem. Podrobné...