Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

V neděli 9.10. se dočkali příznivci šachové hry v celé republice. V tento den (extraliga dokonce o den dříve) začala další sezóna družstev.

 Úvodem malá exkurze do historie. Před téměř devíti lety, tj. 14.10.2007 odehrálo Vysoké Mýto své 1.utkání ve 2.lize. V neděli 9.10. jsme tak odehráli již 100.utkání v ligových soutěžích v řadě. Zajímavé je bezesporu to, že v obou utkáních jsme soupeřili s družstvem Polabin. Při pohledu do historických stránek jsem zjistil, že za nás už před devíti lety nastoupili Marian Sabol, Jiří Kosek, Luboš Ptáček, Jiří Doseděl a Dušan Lipavský a k tomu tři hosté - toho roku Josef Vařejčko, Jirka Hájek a Béďa Fiedler. Zvítězili jsme tenkrát 5:3. Ze sestavy hostů mě zaujalo, že na 3.šachovnici hrál za béčko Polabin Pavel Němec (ten se zúčastnil i 100.utkání - ale už na naší straně) a na 8.šachovnici hrál za Polabiny tehdy nadějný mladík Filip Liduch (tenkrát ještě bez ELO). Ale dost vzpomínání, pojďme se podívat na naše jubilejní utkání:

 Jak už jsem předeslal, opět jsme se utkali s Polabinami - tentokrát s jejich letos velice omlazeným céčkem. Před utkáním jsem všechny své spoluhráče upozornil na to, že hledět na ELO soupeřů, případně na jejich věk by se nám nemuselo vyplatit. Naštěstí to všichni naši hráči (až na jednoho) vzali za své a vcelku po zásluze a bez větších problémů jsme na své konto připsali první letošní body.

Protože jsem od začátku řešil dost problémů na své šachovnici, nemohl jsem sledovat partie ostatních spoluhráčů. Proto jsem taky s touto reportáží čekal až budou zveřejněny partie.

Pokud se nepletu, tak první dohrál už výše zmíněný Pavel Němec, který s přehledem již ve střední hře přehrál taky již zmíněného Filipa Liducha. Téměř ve stejný okamžik vyhrává Marek Kosek, který pomocí dvojtahové taktiky získává s Matějem Půlpánem figuru a tím pádem již vedeme 2:0. Dvě partie černými, dvě vítězství - co si více přát.

Jako třetí dohrává na 1.šachovnici Tomáš Trhal, který svému soupeři obětovává pozičně kvalitu a vzápětí vynucuje remízu opakováním tahů. O něco později se již naplňuje osud pisatele těchto řádků. Zahájení jsem sehrál originálně a po asi 10-ti tazích jsem stál bílými jako čuně (ostatně skoro jako vždy). Ve chvíli, kdy jsem mohl zahrát bezpečně a pohodlně koncovku s malou výhodou, jsem si sebral jezdcem pěšce na h5 a ten už do konce partie neudělal ani jeden skok. Takže to máme 2,5:1,5 pro nás a hrají zadní 4 desky.

Na třech šachovnicích ze čtyřech nám domácí nabízejí remízy a spoléhají na divokou partii na 6.desce. Vzhledem k nevyjasněné situaci musím všem svým hráčům doporučit, aby pokračovali ve hře a věřím, že se zkušenosti projeví v náš prospěch. Vše se rozhoduje v časovce na 5.šachovnici, kde Jirka Kosek lavírováním uspí svého soupeře a ten s nedostatkem času nejdříve ztrácí pěšce, pak figuru a další figuru obětuje s hrozbou věčného šachu. JK ale vše s přehledem vykryje a zvyšuje na 3,5:1,5. V tuto chvíli přijímáme remízy na 6. a 8.šachovnici. Luboš Ptáček na 8. měl sice o chlup nadějnější koncovku, ale hra na výhru byla spojena i s velkým rizikem prohry. Jirka Doseděl na 6.šachovnici získal nejdříve 2 figury za věž, ale soupeř mu vnikl dámou k odkrytému králi. Přesto v jeden okamžik tam měl Jirka pěkný dvojitý úder, po kterém by zřejmě bez větších problémů zvítězil. Nakonec musel hledat remízu přechodem do věžovky. Po těchto dvou partiích vedeme 4,5:2,5 a je jasné, že v jubilejním utkání zvítězíme!

Jako poslední dohrává náš letošní nováček v sestavě - host z Pardubické Bohemky - Pavel Daněk. I on se podřizuje zápasové taktice a poté, co odmítne remízu, zvyšuje tlak na svého soupeře. V časové tísni získává pěšce a o několik tahů později i on vítězí a celkové skóre stanovuje na 5,5:2,5 pro nás.

Co se týče ostatních zápasů, tak Lípa díky zadním šachovnicí vítězí 5:3 nad Ústím (za Ústí vyhrál na 1.š Martin Šmajzr nad Pavlem Jiráskem). V pardubickém derby zvítězilo béčko Rapidu nad béčkem Polabin také 5:3. Lanškroun ve své obnovené druholigové premiéře přehrává dalšího nováčka ze Žďáru 4,5:3,5. Hradec Králové potvrzuje roli favorita v utkání s Jihlavou a vítězí také 5:3. V posledním utkání vyhrála Polička nad Dalešicemi 5,5:2,5. Většina výsledků se dala očekávat, nečekal jsem výhru Rapidu ale největším překvapením je výhra Poličky.

Příští kolo se hraje až za 3 týdny a v domácím prostředí přivítáme v boji o 1.příčku právě Poličku. Vzhledem k naší vzájemné loňské spolupráci to bude určitě velice pikantní souboj. 

Přidat komentář


Právě přítomno: 97 hostů a žádný člen

  • Komentáře

    Důležitá informace! Pro možnost psaní komentářů je nutná registrace!

  • Rozlos 2.ligy D 2014/15

    Rozlosování druhé ligy do nadcházející sezóny 2014/15: KoloDatumDružstvoVýsledek 1. 02.11.2014 ŠK 1921...

  • Výsledky sezóny 2013/14

    A družstvo skončilo na 6.místě ve 2.lize D. Zachráněno bylo již řadu kol před koncem. Podrobné...