Soupisky na letošní turnaj družstev v Pardubicích se nerodily lehce, na poslední chvíli jsme museli udělat drobnou změnu, ale nakonec jsme se rozdělili na dvě téměř vyrovnané party.

Protože o výsledcích A družstva ve složení Tomáš Trhal, Jiří Kosek, Jiří Doseděl, Marek Kosek, Michal Trhal a Slávy Ptáček psal aktuálně již Tomáš, zaměřím se spíše na družstvo B, které napsalo na soupisku tyto hráče: Marian Sabol, Luboš Ptáček, Gábina Sabolová, Tomáš Ondrej a Peter Marinov.

V 1.kole nás čekal papírově výrazně slabší soupeř DDM Třebechovice pod Orebem vedené známým funkcionářem Janem Slavíkem. Zápas to vůbec nebyl jednoduchý, soupeři nám nic nedarovali zadarmo. Na 3. a 4. šachovnici jak Tomáš tak i Gábina se museli smířit s nerozhodným výsledkem. Já jsem černými soupeře v zahájení překvapil, pak získal značnou převahu (po 20.tahu měl soupeř mimo jiné Vb1, Vh2, Df1, Ke2), ale dorazit jsem ho nedokázal. Nakonec jsem bojoval o remízu spíše já a končil jako jeden z posledních v sále kolem 21.30. Naštěstí nás podržel Luboš, který svého soupeře postupně přehrál. Vítězíme 2,5:1,5.

Ve 2.kole nás švýcar katapultuje na 2.stůl proti pozdějším vítězům z Dněpru. Na mě čekal loňský vítěz velmistrovského A turnaje Dmitry Kononenko (ELO 2608). Chtěl jsem napravit ztrátu z 1.kola a málem se mi to podařilo. Nakonec jsem ale partii ztratil v téměř poslední chvíli. I ostatní mí spoluhráči se snažili, ale výrazně lepší a zkušenější soupeři nakonec slavili 100% úspěch. Prohra 0:4.

Chuť si jedeme spravit do známé Polabinské restaurace U Starého slona. Nebylo to špatné, až na to, že neměli polévku, místní specialitu ani játra. Nakonec jsem poobvědval škvarkovou pomazánku s chlebem - byla ale výborná.

Ve 3.kole první derby s nově ligovou Českou Třebovou. Boj to byl velice vyrovnaný, na všech šachovnicích se mírná převaha přesouvala u jedné strany na druhou. Nakonec zápas rozhodl stejně jako v 1.kole Luboš Ptáček, který porazil Martina Petráže, i když si partii zbytečně prodloužil o věžovou koncovku. Na 3. i 4. šachovnici jak Gábina tak i Peter získali se Zdeňkem Šimkem, resp. Pavlem Borkem kvalitu, ale kvůli velice dobré hře soupeřů ji nedokázali uplatnit k vítězství. Já si s Lukášem Vondrou zkusil opět další novinku, Lukáš ale reagoval klidně a nakonec stejně jako v 1.kole jsem musel o potvrzení vítězství dlouho bojovat ve věžové koncovce. Druhé nejtěsnější vítězství 2,5:1,5.

V autě při cestě domů jsme si zažertovali, že horší skóre při zisku 4 zápasových bodů už získat nejde.

V sobotním ranním 4.kole nás čeká další derby s Pivním komandem, alias uskupením mých "starých" známých - Výprachtický, Krátký, Sodomka, Schaffer David. Na prvních dvou šachovnicích jsme oba s Lubošem soupeře obrali o pěšce, kterého jsme přes heroický odpor soupeřů uplatnili k výhře. Na 3.šachovnici Adam Sodomka překvapil Gábinu v zahájení, ale nakonec skončila partie po boji remízou. Na 4.šachovnici získal David Schaffer nad Tomášem Ondrejem značnou převahu, ale Tomáš prokázal vekou houževnatost a nakonec v nervydrásající časovce soupeře porazil. Nakonec tedy výrazné a pro soupeře trochu kruté vítězství 3,5:0,5.

Po 4.kole máme skvělých 6 bodů a jedeme pro změnu do známé Irské restaurace nedaleko Ideonu. Kdo neví, tak je to místo, kde se dříve odehrávalo několik ročníku Czech Openu a které se neblaze proslavilo neexistující klimatizací a minimální počtem WC. V těch dávnějších dobách byla Irská restaurace vyhledávaným místem pro vyhladovělé šachisty, nyní tam chodí pouze skalní a znalci. Takže se tam potkáváme například s týmem ŠK Lípa vedeným Pavlem (Aloisem) Jiráskem. Po vskutku královském obědě (zeptejte se například Michala Trhala) jedeme zpět a těšíme se na další kolo.

V 5.kole do třetice další derby - a další favorit - Polabiny A. Jejich sestava Roško, Novotný, Červený a Veselý budí respekt. Já jsem bohužel pokračoval v nepřesvědčivých výkonech. Zkusil jsem Luboše překvapit méně hranou vyriantou Caro-kannu, ale při prvním zamyšlení v 11.tahu jsem udělal hrubou chybu, která mě stála celý bod. Zbývající mí kolegové se snažili, ale postupně je soupeři přehráli. Jedinou půlku vyvzdoroval Tomáš Ondrej. Prohra 0,5:3,5.

Poslední dvě kola v neděli jsme se museli obejít bez našeho nejlepšího hráče Luboše, ale i v oslabené sestavě jsme chtěli bojovat o další body. Dost velkým problémem je začátek 6.kola již v 8.00.

V 6.kole čtvrté derby (nemá to být otevřené Mistrovství ČR?) s béčkem Bohemie Pardubice. V minulých letech se mi již dvakrát stalo, že na toto kolo mi nepřišel soupeř. Jednou nám dokonce nepřišlo celé družstvo, resp. přišlo až v 9.05, což již bylo pozdě. Takže když v 8.45 můj a Gábinin soupeř pořád chyběl, začínal jsem být naštvaný. Nakonec oba dorazili a mohli jsme začít. Díky časovému náskoku jsem měl situaci samozřejmě ulehčenou, ale na výhru jsem se přece jen nadřel. Ve stejnou dobu dohrává (neúspěšně) i Tomáš Ondrej a protože ještě není půl jedenácté jedeme na oběd domů a necháváme své dva spolubojovníky samotné. Teprve až z výsledků se dozvídáme, že Gábina udržela horší koncovku a Peter dokonce vyhrál. Další těsné vítězství 2,5:1,5.

Po 6.kole máme na svém kontě 4 výhry a dvě prohry s jasnými favority.

V 7.kole nás čeká jakž takž přijatelný los - Joly Lysá nad Labem B. Záhy končí partie dopoledních hrdinů Gábiny a Petera - odmítat remízy nebyl důvod. Vše záleží na Tomášovi a na mě. Proti nám stojí známí bratři Postupové. Oba jsme černými pod tlakem. Ale zatímco Tomáš dokáže i ve značně ohrožené pozici partii zachránit, mě Pavel Postupa nedává žádnou šanci, takže nakonec prohráváme 1,5:2,5.

Takže nakonec s bilancí 4 výhry a 3 pořážky konečné 40.místo, což je sice za naším nasazením, ale vzhledem k mé neutěšené hře je to výborný výsledek.

K jednotlivým hráčům: Předem musím napsat, že všichni (až na mě) příkladně bojovali a podali výborné výkony.

Takže 1. šachovnice - já (MS) - ELO 2390, výkon 2119, změna ELO - 33,3 bodu. Co k tomu dodat? 2 slušné partie, 2 zkažené partie, 1 bojovná remíza a 2 odfláknuté partie - musím se ještě jednou omluvit za svůj předvedený výkon.

2. šachovnice - Luboš Ptáček - ELO 2121, výkon 2207, změna ELO + 7,2 bodu. Perfektní výkon. Přehrál 3 houževnaté soupeře, prohrál s GM Simantsevem a FM Novotným, vždy po velkém boji.

3. šachovnice (dvakrát 2. šachovnice) - Gabriela Sabolová - ELO 1920, výkon 1996, změna ELO + 2,7 bodu. Pět remíz a dvě prohry s GM Maximovem a FM Martinem Červeným. Zejména v neděli pěkně udržela 2. šachovnici.

3. a 4. šachovnice - Tomáš Ondrej - ELO 1882, výkon 1921, změna ELO + 7,2 bodu. Šachový samorost, ale houževnatý bojovník. Pěkně udržel mnohem zkušenějšího Tomáše Veselého.

4. šachovnice - Peter Marinov - ELO 1808, výkon 1964, změna ELO +18,6 bodu. Výborný náhradník - důležitá výhra s Bohemkou a remíza s Pavlem Borkem.

Myslím si, že pro mé kolegy to byla výborná příprava na nadcházející sezónu a že si všichni ověřili, že mohou úspěšně hrát s mnohem papírově silnějšími soupeři. No a pro mě je to velké poučení, že je potřeba partie rozehrávat přece jen o dost zodpovědněji a seriózněji. Snad to bude za týden v Liberci o hodně lepší.

Přidat komentář


Právě přítomno: 12 hostů a žádný člen

  • Komentáře

    Důležitá informace! Pro možnost psaní komentářů je nutná registrace!

  • Rozlos 2.ligy D 2014/15

    Rozlosování druhé ligy do nadcházející sezóny 2014/15: KoloDatumDružstvoVýsledek 1. 02.11.2014 ŠK 1921...

  • Výsledky sezóny 2013/14

    A družstvo skončilo na 6.místě ve 2.lize D. Zachráněno bylo již řadu kol před koncem. Podrobné...