O uplynulém víkendu se do Liberce sjela špička českého šachu doplněná třemi družstvy z Brna. V sobotu a v neděli se zde totiž konalo Mistrovství ČR čtyřčlenných družstev v rapid a v bleskovém šachu. I když se nejedná o klasický šach, kde partie může trvat i několik hodin, jde o soutěže velice prestižní a právě vzhledem ke kratšímu tempu hry i velice atraktivní a mezi šachisty i velice oblíbené.

 

 

V sobotu byl na pořadu dne rapid šach. Tyto partie trvají maximálně necelou hodinu. Zaprezentovalo se 40 družstev včetně 4 družstev z extraligy. Ale i ostatní družstva měla ve svém středu silné hráče, vždyť celkově se v sobotu zúčastnilo hry 10 velmistrů či velmistryň a 13 mezinárodních mistrů. Ani v této nabité konkurenci se šachisté z Vysokého Mýta neztratili a vybojovali možná nejcennější výsledek v dosavadní historii vysokomýtského šachu. Družstvo nastoupilo v sestavě Marian Sabol, Tomáš Trhal, Luboš Ptáček a Jiří Doseděl a bylo nasazené jako 14. ze 40 družstev. I když jsme se utkali s pěti silnějšími družstvy, pouze jedinkrát jsme odešli poraženi nejtěsnějším rozdílem a na konci jsme dokonce sahali po bronzové medaili.

Ale popořádku: V 1. kole jsme dostali slabšího soupeře z pořádajícího Liberce. I přes dvě drobná zaváhání vítězíme 3:1. Ve 2. kole nás už čeká těžší oříšek – 9.nasazené družstvo AD Jičín s velmistrem Vološinem na 1.šachovnici a s velice nadějným skoro IM Krausem na 2.šachovnici. Přesto se nám daří dvě partie vyhrát a zápas celkově remizovat 2:2. Ve třetím kole opět lepší tým – 11.nasazený Jundrov Brno v čele s mezinárodním mistrem (IM) Piskem. Po těžkém boji ale překvapivě vítězíme 3:1. Tento výsledek nás posunuje skoro na špici turnaje a ve 4.kole nás čeká 8.nasazený Turnov B, za který na 1.šachovnici hraje další IM Sodoma. V tomto zápase si připisujeme jedinou porážku v turnaji, když prohráváme těsně 1,5:2,5. V 5.kole ale oplácíme tuto porážku družstvu Turnova C, který přehráváme jasně 3,5:0,5. V 6.předposledním kole nás čeká pro změnu opět lepší tým z Českých Budějovic za který hrají dokonce dva hráči s titulem velmistr (či velmistryně J). I přes nastupující únavu (celkově turnaj trval téměř 7 hodin) i v tomto zápase udržíme celkovou remízu 2:2. A jak už to v šachu bývá, o všem se rozhodne v posledním kole. Při obrovské vyrovnanosti nás může vysoká prohra odsunout až na konec druhé desítky celkového pořadí. Počítač nám do cesty přiděluje dosud nejsilnějšího soupeře, který má ve svém středu tři hráče s titulem mezinárodního mistra, jehož všichni členové budou v tomto ročníku hrát v extraligovém týmu – 4.nasazený celek Lysé nad Labem B. V tomto zápase podalo naše družstvo ale neuvěřitelný výkon. Na všech šachovnicích se odehrával lítý boj a pár sekund před koncem partií to dokonce vypadalo na naše překvapující vítězství. To se nakonec bohužel nekonalo, ale i konečná remíza 2:2 nám přinesla skvělé 8.místo. Drobné zklamání po dohrání ale přesto bylo, zvláště když po zveřejnění konečných výsledků vyšlo najevo, že při vítězství 3:1 (a to na stolech či vlastně šachovnicích bylo J) bychom skončili na šokujícím 3.místě!

Z jednotlivců se nejvíce dařilo Marianu Sabolovi na 1.šachovnici, který se utkal se dvěma velmistry a třemi mezinárodními mistry a získal s nimi 4 body z pěti partií. Spolu se dvěma „povinnými“ vítězstvími se slabšími soupeři to znamenalo celkově 6 bodů ze 7 a 3. bodově nejlepší výsledek ze všech více než 160 účastníků. Výborně si vedli i ostatní členové družstva. Všichni zahráli nad své papírové předpoklady a notnou dávkou přispěli ke skvělému výsledku celého týmu. Tomáš Trhal na druhé i Luboš Ptáček na třetí šachovnici shodně získali 4 body ze sedmi partií a Jiří Doseděl přidal na čtvrté šachovnici další 3 body. Vítězem a mistrem ČR pro rok 2015 se stalo extraligové družstvo z Lysé nad Labem před dalším extraligovým družstvem Rapidem Pardubice.

Celkové výsledky najdete zde.

Výsledky Vysokého Mýta jsou tady.

V neděli pokračovalo mistrovství turnajem družstev v bleskovém šachu. V této disciplíně královské hry má hráč na celou partii pouze zhruba 5 minut, takže zejména v závěru partií se musí rozhodovat opravdu „bleskově“ a do posledních chvil se může průběh partie po jediné chybě zcela otočit. Protože nás v neděli čekalo 15 kol s patnácti různými soupeři, nebudu zde rozebírat zápas po zápase. Takže jenom stručně: Turnaje se zúčastnilo oproti sobotě méně družstev – přesně 30. Menší počet družstev nám přinesl i lepší nasazení – posunuli jsme se na 12.příčku. V sestavě jsme udělali jednu změnu – svá místa si vyměnili Tomáš Trhal a Luboš Ptáček. Tato změna nám ale příliš nepomohla, spíše naopak. Ale po boji je každý generálem! J

 

Začali jsme podobně jako v sobotu – povinné vítězství nad domácím Libercem a pak překvapivě mírná prohra 1,5:2,5 se sobotním vítězem družstvem z Lysé nad Labem. Pak se nám ale všem nějak přestalo dařit a ztráceli jsme body se soupeři, které bychom měli jasně porážet. Od 3. do 6.kola jsme hráli opravdu mizerně a klesali výsledkovou listinou níž a níž. Od 7.kola jsme se ale zlepšili, začali jsme porážet slabší soupeře a i se silnějšími jsme dokázali urvat cenné bodíky. Vše vrcholilo sérií zápasů mezi 11. a 14.kolem, kde jsme se postupně utkali s 2., 4., 6. a 7.nasazeným družstvem. Dva z těchto zápasů jsme po boji se ctí a těsně prohráli a ve dvou jsme si dokonce připsali nejtěsnější vítězství. A opět je tu poslední kolo. Naplní se černý scénář a dostaneme do posledního kola největší favority a vedoucí celek družstvo Rapidu Pardubice nebo se na nás los usměje a dostaneme hratelného soupeře? Před posledním kole se totiž dělíme o 9.-13. místo a první varianta by znamenala určit sešup o řadu míst tabulkou dolů. Naštěstí platí druhá varianta. Dostáváme velice přijatelného soupeře a motivace je jasná. Při vysokém vítězství bychom mohli poskočit i o jedno místo vzhůru. I přes jisté zádrhele, se vše daří a po vysoké výhře 4:0 obsazujeme stejně jako v sobotu výbornou 8.příčku. Vzhledem k výpadku formy ve 3.-6. kole nejsou výsledky jednotlivců našeho družstva tak skvělé jako v sobotu, ale až na Tomáše Trhala všichni ostatní zahráli nad své možnosti a připsali si řadu výborných výsledků. Marian Sabol získal 11 bodů a v těžké konkurenci na 1.šachovnici obsadil 4.místo, Luboš Ptáček přidal 7 bodů, Tomáš Trhal 6 bodů a Jiří Doseděl na 4.šachovnici získal 8,5 bodu a mezi hráči na 4.šachovnici skončil 10. V celkovém pořadí si nejlepší družstva svá umístění prohodila – mistrem ČR se stalo družstvo Rapidu Pardubice před družstvem JOLY Lysá nad Labem.

Celkové výsledky zde.

Výsledky Vysokého Mýta jsou tady.

Přidat komentář


Právě přítomno: 35 hostů a žádný člen

  • Komentáře

    Důležitá informace! Pro možnost psaní komentářů je nutná registrace!

  • Rozlos 2.ligy D 2014/15

    Rozlosování druhé ligy do nadcházející sezóny 2014/15: KoloDatumDružstvoVýsledek 1. 02.11.2014 ŠK 1921...

  • Výsledky sezóny 2013/14

    A družstvo skončilo na 6.místě ve 2.lize D. Zachráněno bylo již řadu kol před koncem. Podrobné...